1. Градска пореска управа Града Новог Сада води службену евиденцију о обвезницима следећих јавних прихода:
- пореза на имовину обвезника који не воде пословне књиге,
- пореза на имовину обвезника који воде пословне књиге,
- локалне комуналне таксе за истицање фирме на пословном простору,
- локалне комуналне такса за коришћење рекламних паноа укључујући и истицање и исписивање фирме ван пословног простора на објектима и просторима који припадају Граду Новом Саду (коловози, тротоари, зелене површине, бандере и сл.),
- посебне накнаде за заштиту и унапређење животне средине,
- накнаде за коришћењ грађевинског земљишта,
-боравишне таксе.
2. Обвезници могу пруступити службеној евиденцији електронски, отварањем корисничког налога за приступ web апликацији Градске пореске управе.
Путем овог сервиса свим нашим обвезницима омогућено је следеће:
Увид у стање на аналитичкој картици обвезника,
Преглег насталих уплата,
Преглед евидентираних пореских пријава за датог обвезника,
Преглед донетих решења.
Износ висине рате по донетом решењу.
3. Лице овлашћено за вођење и приступ службеним евиденцијама, те прибављање потатака о којима се води службена евиденција је Данка Вајагић.
Обавештавамо грађане да је нови Закона о општем управном поступку ступио на снагу 9.марта 2016.године, а примењиваће се од 1. јуна 2017. године, изузев одредаба које прописују обавезе органа да бесплатно размењују податке из службених евиденција (чл.9,103. и 207.), који почињу да се примењују од 8. jуна 2016.године
Чланом 9. ст. 1. и 2. Закона о општем управном поступку („Службени гласник РС“, број 18/16), прописано је да је орган дужан да странкама омогући да успешно и целовито остваре и заштите права и правне интересе, као и да се поступак води без одуговлачења и уз што мање трошкова за странку и другог учесника у поступку, али тако да се изведу сви докази потребни за правилно и потпуно утврђивање чињеничног стања. Ставом 3. истог члана предвиђено је да је орган дужан да по службеној дужности, у складу са законом, врши увид у податке о чињеницама неопходним за одлучивање о којима се води службена евиденција, да их прибавља и обрађује, док сагласно ставу 4. истог члана орган може од странке да захтева само оне податке који су неопходни за њену идентификацију и документе који потврђују чињенице о којима се не води службена евиденција.
Чланом 103. Закона прописано је: да је орган дужан да по службеној дужности, у складу са законом, врши увид, прибавља и обрађује податке о чињеницама о којима се води службена евиденција, а који су неопходни за одлучивање (став 1); да ако службену евиденцију води други орган, орган који води поступак дужан је да хитно затражи податке, а замољени орган да бесплатно уступи податке у року од 15 дана, ако није друкчије прописано, а ако се тражени подаци могу добити електронским путем, замољени орган их доставља у најкраћем року (став 2); да у поступку који се покреће по захтеву странке орган може да врши увид, прибавља или обрађује личне податке о чињеницама о којима се води службена евиденција када је то неопходно за одлучивање, осим ако странка изричито изјави да ће те податке прибавити сама, а ако странка у року не поднесе личне податке неопходне за одлучивање органа, захтев за покретање поступка ће се сматрати неуредним, сагласно одредби члана 59. став (2) истог закона (став (3) члана 103.).
Одредбом члана 207. Закона прописано је да ће се новчаном казном од 5.000 динара до 50.000 динара казнити за прекршај овлашћено службено лице, у смислу овог закона, које по службеној дужности не изврши увид у податке о чињеницама неопходним за одлучивање о којима се води службена евиденција, не затражи их ради прибављања и не обради, односно које на захтев органа који води поступак бесплатно не уступи податке о којима се води службена евиденција у року од 15 дана или другом року одређеном законом (члан 103. ст. (1) и (2) овог закона).
У случају да службеници Градске пореске управе не поступају по наведеним одредбама Закона, грађани могу подности приговоре.
Контакт особа за пружање информација у вези приговора је Катарина Николић, тел:4871-768.